Akademia Teatralna w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Warsztat mistrzowski

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WA/ATM/WM-Z
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Warsztat mistrzowski
Jednostka: Kierunek Aktorstwo
Grupy: Przedmioty ATM sem 5 rok III
Przedmioty fakultatywne ATM
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 5.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: Polski
Skrócony opis:

Praca nad rolą w dramacie współczesnym.

Pełny opis:

Warsztat polegający na przygotowaniu dramatu "Imieniny" w formie wystawionego, skończonego dzieła. "Imieniny" Marka Modzelewskiego jako pretekst opowieści o nas , naszym pragnieniach, marzeniach, dramatach. Konstruujemy bohaterów bazując na charakterach i umiejętnościach aktorów. Używając nabytą wiedzę , posługując się intuicją i wrażliwością opowiadamy historie kilku rodzin pogłębiając bogactwo własnych myśli i uczuć. Tworzymy świat ludzi zagubionych, niepogodzonych z życiem, ale też takich, którym życie zbrzydło albo pogodzili się z nim. Przyglądamy się bohaterom, ponieważ przyglądamy sobie. Przekrój społeczeństwa, który proponuje nam autor w "Imieninach" to próba opowiedzenia o nas samych. Bo losy naszych matek , ciotek i sąsiadek to też nasze historie.

Literatura:

"Imieniny" Marek Modzelewski

Efekty uczenia się:

Przygotowanie do samodzielnej pracy w zespole, teatrze, grupie. Umiejętność opowiadania swojej historii w historii nadrzędnej ( dramat, film). Współpraca z reżyserem, partnerami, nawiązywanie więzi , otwieranie się na nowe wyzwania, rozwijanie swoich możliwości i poszerzanie zainteresowań. Szukanie inspiracji i swoich metod pracy.

Metody i kryteria oceniania:

Przyglądanie się bohaterom, ich życiu, pragnieniom , marzeniom, ich rodzinom i związkom. Pochylanie się nad ich zwyczajami, ulubionymi czynnościami lub zwykłym zachowaniem. Szukanie cech bohaterów w sobie, próba asymilacji postaci poprzez podobne zachowania lub poprzez uruchamianie naszej wyobraźni i odwagi twórczej. Próby odbywają się w różnych okolicznościach i to okoliczności determinują zachowania naszych bohaterów, sprawiają, że poznajemy ich i siebie głębiej , że tworzą się między postaciami więzi , które pomagają aktorom "zaprzyjaźnić się", przyzwyczaić do siebie, by usiąść do finałowego stołu bez nadęcia, udawania i sztuczności. Aktorzy zachowują się naturalnie, opowiadają historie tu i teraz , sprawiają wrażenie, jakby imieniny działy się na naszych oczach , dzieli nas od nich tylko nasza chęć podglądania ich. Ocena: zaliczenie

Zajęcia w cyklu "semestr zimowy 2019/20" (zakończony)

Okres: 2019-10-01 - 2020-01-27
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
WA - dydaktyka, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Izabela Kuna, Katarzyna Skarżanka
Prowadzący grup: Izabela Kuna
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - zaliczenie
WA - dydaktyka - zaliczenie
Skrócony opis:

Praca nad rolą w dramacie "Imieniny" Marka Modzelewskiego. Analiza dramatu i postaci. Adaptacja, przygotowanie, wystawienie.

Pełny opis:

Dramat "Imieniny" Marka Modzelewskiego to opowieść o kondycji współczesnego bohatera, inteligenta uwikłanego w zawodowe i towarzyskie perturbacje. Historia o sukcesie, samotności i rodzinie, a raczej jej rozpadzie. O nas. O naszych rodzicach, dziadkach i naszych dzieciach. Losy bohaterów zaplatają się przy wspólnym stole i tam żyją, przy piciu i jedzeniu, i wiecznie żywym "Sto lat". Podejmujemy wyzwanie opowiedzenia dramatu wedle jego intencji i konstrukcji. Wykorzystujemy nabyte umiejętności usprawniając je o metody wspomagające koncentrację, rozwijające wyobraźnię, uwalniające możliwości.Tekst jest pretekstem do opowiedzenia historii o naszych rodzinach z całym spektrum dramatu i zabawy. Wspólne projekty kostiumów, muzyki, scenografii przygotowują aktorów do zawodu w sposób pełny, nie tylko przez wpływ na kształt przedstawienia, ale przede wszystkim na umiejętność bycia w zespole i wspólnej odpowiedzialności za swoją pracę i dobrą zabawę.

Literatura:

"Imieniny" Marek Modzelewski

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Teatralna w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)